HNN rekrutterer til Bulldozer Maskinlag:

I 75 år har vi bygget infrastruktur i nord

Vi liker tunge tak. Og jakter enda større jobber

Vil du være med på det?

Bulldozer Maskinlag Entreprenør vil vokse videre i nord: Søker daglig leder som drives av store ambisjoner

Vesterålen er fortsatt viktigst for det tradisjonsrike selskapet, som nærmer seg 200 millioner i omsetning. Men skal de bli større og sterkere, må de også konkurrere om jobber andre steder i landsdelen. 

Publisert Sist oppdatert

Anleggsbildene øverst, foto: Adrian Brunborg

– Vi skal fortsatt gjøre små og store jobber heime. Våre gode kunder skal kunne ringe oss og få løst sitt behov. Det er viktig for både kundene, selskapet og de ansatte, sier konsernsjef Lise Gustavsen i A/S Bulldozer Maskinlag.

Når hun søker daglig leder til entreprenørselskapet og motoren i konsernet, er det samtidig med en tydelig invitasjon og ambisjon:

– Det er ingen grunn til at vi skal sende store anleggsprosjekter i nord, til leverandører sørpå. Vi ønsker å rigge oss for å konkurrere om flere oppdrag i Hålogaland de neste årene, sier Gustavsen.

Mer om det litt senere.

Tar du oppgaven? Les videre, eller gå rett til utlysning og søknadsskjema

Stolt 75-årsjubilant

Først litt historie: Nylig feiret selskapet 75 år med storstilt fest på Sortland. I denne historien finner vi noen røde tråder til dagens ambisjoner om å bygge landsdelen.

Til etterkrigstiden og en ordfører i Sortland som mente at kommunen trengte en bulldoser:

Landet skulle bygges etter krigen, og P.C. Reinsnes mente at en slik anleggsmaskin måtte til for å bygge Vesterålen og Nord-Norge.

Slik ble det. Riktignok kunne ikke Sortland kommune kjøpe den selv. I 1951 var Reinsnes derfor en av fem stiftere til selskapet A/L Bulldozer Maskinlag.

I dag omsetter konsernet for over 300 millioner kroner.

Noen av dine nye kolleger?

Vil vokse videre

Og det stopper ikke her. Konsernet har tydelige ambisjoner om vekst.

Motoren vil være datterselskapet Bulldozer Maskinlag Entreprenør AS, som hadde 185 millioner kroner i omsetning i 2025. Det er her konsernet trenger ny kaptein.

Fortrinnsvis en erfaren leder, som kan anlegg og prosjekter. En som kan jobbe med marked, bygge nettverk og relasjoner. Og som trigges av snakk om denne veksten.

Men som også forstår at vekst først og fremst handler om å gjøre en god jobb og levere kvalitet. Bygge videre på en organisasjon hvor folk trives. Og ha gode relasjoner til kundene.

Nordnorsk entreprenør med ambisjoner

Vesterålen vil i framtida fortsatt være det viktigste markedet. Men ambisjoner om å vokse utover regionen, finner vi også i historien:

Tidlig på 50-tallet var Bulldozer med på utbyggingen av Bodø lufthavn. De tok tidlig på seg oppdrag langt borte.

De siste tiårene har konsernet vokst mest her hjemme. Men det er ikke sikkert det varer evig.

Anleggsbransjen utfordres stadig av store entreprenører fra sør, som kommer til nord for å konkurrere.

Disse oppdragene bør nordnorske entreprenører selv kunne ta, mener Bulldozer.

Bulldozer på jobb for The Whale på Andenes.

Vekstambisjoner handler vel så mye om å beskytte hjemmemarkedet: Konkurransen blir skarpere også i Vesterålen.

Alt dette krever kompetanse, erfaring og volum, slår konsernsjefen fast:

– Skal vi være med her, må vi vokse. Det er sjelden en bærekraftig strategi å stå stille.

Kontrollert vekst, med kvalitet

Bulldozer bygget også den «første» Hålogalandsveien mellom Harstad og Sortland for mange år siden. Nå er selskapet underentreprenør på dagens milliardprosjekt. 

Slike oppdrag vil de gjøre mer av. Det kan være vei, vann og avløp. Grunnarbeid, kraft og nett.

Bulldozer på Hålogalandsveien.

Enkelt sagt, det meste av store infrastrukturprosjekter.

Denne veksten må komme kontrollert. Entreprenøren har styrket kompetansen på prosjekt, kvalitet og kalkulasjon.

Men uten å miste fordelen av å være et nordnorsk konsern med faglig bredde. Daglig leder Jostein Hammerset i søsterselskapet Hadsel Maskin illustrerer fordelen:

– Vi kan levere både prosjektering og utførelse. I stedet for at kunden skal leie inn en rådgivende konsulent som ikke kjenner området eller grunnen, kan vi levere gjøre prosjekteringen selv, med lokalkunnskap på bakken, sier han.

Bør like lukten av grus og stein

I dag har Bulldozer Maskinlag Entreprenør AS over 70 ansatte. Det blir flere, når søsterselskapet Produksjon snart fusjoneres med Entreprenør.

Som ny leder kommer du til et stødig selskap med tradisjoner. Du kommer også til et nytt og moderne kontorbygg på Sortland. Og ambisjoner om å vokse utover regionen.

Med topplederansvar og store ambisjoner, kan en daglig leder ikke være tett på alle detaljer.

Men du må ha en overordnet innsikt over det selskapet holder på med.

Og kunne diskutere reelle problemstillinger. Som Jostein Hammerset sier det:

– Du må nok ha noe erfaring fra prosjekt og anlegg. Du bør ha vært nok ute til å ha blitt «skjettn på nævvan». Hvis ikke kan det bli vanskelig å skjønne virksomheten.

Bla videre for utlysningstekst og søknadsskjema

Er du klar?

Bulldozer Maskinlag Entreprenør AS søker daglig leder

Om stillingen

Arbeidsgiver: Bulldozer Maskinlag Entreprenør AS

Stillingstittel: Daglig leder

Stillingstype: Fast

Arbeidssted: Sortland

Søknadsfrist:

Send søknad her

Om arbeidsgiver

Vi er Bulldozer Maskinlag, som ble stiftet i 1951. Vi har hovedkontor på Sortland og har oppdrag i hele Nord-Norge, med en hovedvekt på nordre del av Nordland.

Vi har økende oppdragsmengde, og ønsker flere kollegaer å vokse sammen med!

Bulldozer Maskinlag Entreprenør AS er et av selskapene i konsernet, en veletablert anleggsentreprenør med lang og bred erfaring fra de fleste fagområder innenfor grunnarbeider. Konsernet har pr nå en samlet omsetning på rundt 450 millioner kroner, og har ca 150 engasjerte medarbeidere.

Vi jobber med en rekke prosjekter innenfor bl.a. vegutbygginger, vann- og avløpsprosjekter, kraftutbygginger, grunnarbeider for bygg etc. I tillegg har vi sommer- og vintervedlikehold av veger, og vi har mange oppdrag for privatpersoner i området vårt.

Kan du lede en anleggsentreprenør med 200 millioner i omsetning og ambisjoner om videre vekst?

Som daglig leder får du en nøkkelrolle i å videreutvikle selskapet mot flere, større og lønnsomme oppdrag.

Du kommer til et selskap med god struktur, faglig kvalitet og et konsern med gode støttefunksjoner.

Sammen med en kompetent ledelse i både entreprenørselskapet og resten av konsernet, får du hovedansvar for å nå målene, utvikle kompetansen, få flere oppdrag og skape vekst.

Samtidig som vi kontinuerlig jobber med kvalitet, kunder og er tett på organisasjonen.

Hvem er du?

Det kan være flere svar på hvilken bakgrunn du har. Kanskje du har gått fra fag og anlegg inn i ledelse, eller du har ingeniørbakgrunn og lang prosjekterfaring.

Du kan også komme fra økonomi, prosjekt og andre retninger. Eller kanskje du har noe erfaring fra byggherresiden?

Uansett hvilken bakgrunn du har, er det viktig at du har:

  • Relevant ledererfaring, fortrinnsvis fra relevante bransjer – og gjerne flere sider av bordet

  • Forståelse for anleggsbransjen og prosjektutførelse. Du bør snakke like lett med maskinførere og konsernsjefer

  • Erfaring og forståelse for økonomistyring, med vekt på sentrale drivere i anleggsbransjen

Det vil også være en fordel hvis du har erfaring med strategiarbeid, kundekontakt og å jobbe opp mot styre eller konsern.

Personlige egenskaper er også viktig for å lykkes i denne rollen. Vi søker en leder som

  • Liker folk. Du kan bygge lag, kultur og skape engasjement. En som ser menneskene– ikke bare fag

  • Lar seg motivere av ambisjoner og vekst

  • Har gode relasjonelle egenskaper og kan representere selskapet utad

Hvorfor bli daglig leder hos oss?

Du får være med på å videreføre en positiv utvikling i et godt selskap. Du kommer til et ryddig bord med ordnede forhold, og du får ansvaret for å lede skuta videre mot ytterligere vekst.

Lykkes vi med våre ambisjoner, kan du om fem år si at du har vært med på en unik utvikling i nordnorsk anleggsbransje.

Videre får du:

  • Konkurransedyktig lønn og øvrige vilkår etter avtale

  • God pensjonsordning (5+2 prosent), AFP-ordning og gode forsikringer

  • Et selskap med store forventninger, men også fleksibilitet til hvordan du utfører jobben


Høres dette ut som noe for deg?

Ta gjerne kontakt med våre rekrutteringsrådgivere i Heia Nord-Norge for en uforpliktende prat – om ønskelig også konfidensiell overfor oppdragsgiver: 

Du kan også kontakte konsernsjef Lise Gustavsen på 958 70 668 / e-post

Søknadsfrist:

Send søknad her:

Powered by Labrador CMS